Oryginalne części Subaru Impreza, Subaru Forester, Subaru Legacy, Subaru Outback, Subaru WRX STI

Sprzęgło/układ napędowy w Subaru

5 najgorszych nawyków jazdy, które uszkadzają sprzęgło samochodu

1. Wrzucanie biegu na światłach

Stojąc na światłach lub za każdym razem, gdy samochód się zatrzymuje, upewnij się, że nie naciskasz pedału sprzęgła, gdy Twoje Subaru jest w stanie spoczynku. Zatrzymaj samochód, ustaw bieg na luzie i użyj hamulca, jeśli jesteś na pochyłości.

 

2. Opieranie  ręki na dźwigni zmiany biegów

Możesz mieć zwyczaj trzymania ręki na dźwigni zmiany biegów podczas jazdy. Położenie dłoni na dźwigni zmiany biegów powoduje nacisk na widełki zębate, co z kolei utrudnia obrót obracającego się kołnierza, co może szybko przekształcić się w kosztowną naprawę.

 

3. Wleczenie silnika przy niskich obrotach

Wrzucając wyższy bieg podczas przyspieszania, przy zbyt niskich obrotach wierasz dodatkową “presję” na samochodzie. Nie zaleca się wchodzenia na wyższy bieg w trakcie powolnej jazdy. Zalecana kombinacja biegów i prędkości, która daje najlepszy przebieg, to 60 km/h na 4 biegu.

 

4. Wolna zmiana biegów

Jest to typowe zjawisko w przypadku młodych kierowców. Podczas naciskania pedału sprzęgła upewnij się, że zmieniasz bieg szybko i nie ociągasz się z wciśnięciem pedału sprzęgła.

 

5. Jazda na półsprzęgle

Upewnij się, że naciskasz sprzęgło tylko wtedy, gdy zmieniasz biegi. Nie opieraj stopy na pedale sprzęgła podczas jazdy. Lekkie naciśnięcie na sprzęgło może spowodować szybkie zużycie okładzina tarczy sprzęgła. Pedał sprzęgła nie powinien być zbyt długo załączony podczas ruszania samochodu, bądź podczas zmiany biegów.

 

Najczęstsze objawy zużycia sprzęgła samochodowego:

  • Szum dochodzący z okolic skrzyni biegów
  • Nieprzyjemny zapach w kabinie pojazdu, przypominający zapach kiszonej kapusty
  • Ślizgające się sprzęgło. W trakcie dodawania gazu, zwłaszcza na 3 lub 4 biegu, w przy wzrastających obrotach, prędkość pozostaje bez zmian lub rośnie w zauważalnie mniejszym stopniu niż powinna.
  • Problemy ze zmianą biegów
  • Drżenie auta podczas zmiany biegów, przy niskich prędkościach

 

W ofercie GC8.PL znajdziecie m. in.

×